Čeština pro Final Fantasy XIII

Final Fantasy XIII

Zahájení překladu: 10.6.2015 | Dokončení hlavních dialogů: 26.7.2015 | Distribuce: 13.6.2016

Final Fantasy XIII je třináctým pokračováním této legendární série a zároveň prvním dílkem ze světa Fabula Nova Crystallis. Jako první Final Fantasy vychází pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360. Několik let po vydání na konzole se konečně dočkali také PCčkáři, když Final Fantasy XIII vydala digitální distribuce STEAM. Poslední díl určený pro pc byl až dosud Final Fantasy VIII.

Final Fantasy XIIIRoky vývoje a trendy posunuly Final Fantasy trochu jinam, dalo by se skoro říct do jiného žánru, který bychom mohli nazvat akčním RPG. Mizí tu hned několik prvků, které byly pro Final Fantasy typické, ale objevuje se řada nových. Pojďme si několik z nich zmínit:

- Definitivní konec mapy světa a cestování během hry. Možnost vrátit se do jediné otevřené lokace získáte až těsně před koncem hry. Z velké části, nikoliv úplně, tu tedy mizí objevování různých tajných lokací a plnění vedlejších úkolů. Ty objevíme ve formě misí jen v jedné kapitole. Také rozhovorů s lidmi ve městech tu objevíme minimum.

- Souboje. Zde je obrovský rozdíl například oproti Final Fantasy X, kde máte k dispozici všechny členy party kdykoliv. V této hře se dočkáte mnohem akčnějších bojů, kdy ovládáte jen jednu postavu a ostatních se ujímá umělá inteligence. Vy je můžete ovlivnit pouze změnou "paradigmat", což by se dalo označit za změnu povolání postavy. Ano, to je naopak velice zajímavá novinka. V jednu chvíli jste vrhač kouzel, pak bojovník a hned zase třeba léčitel či záškodník. Paradigmat může mít jedna postava hned několik.

- Způsob vylepšování postav se zde nazývá krystárium a jde o velice intuitivní, přehledný a zajímavý systém. Já osobně jsem si ho oblíbil, umožňuje totiž jasný a snadný vývoj postavy. Je jen na vás, zda rozvíjíte jen jedno či více povolání. Každá postava má však nějaké přednosti a v určitých oborech je lepší než v jiných.

- Náhodná střetnutí s nepřáteli. Tento systém je pro Final Fantasy typický a mnohé fanoušky série často přiváděl k zoufalství. Pokud k nim patříte i vy, mám dobrou zprávu: Žádná náhodná střetnutí tu neexistují. Příšerám se můžete šikovně vyhnout nebo se k nim dokonce připlížit zezadu a získat tak v souboji výhodu. Tohle patří u třináctého dílu k velkým kladům.

- Svoboda a občasný odpočinek ve městě? Zapomeňte! Ve Final Fantasy XIII jste štvanci, kteří jsou pořád na útěku. Nepřítel vás nenechá ani na okamžik vydechnout. A města? Tam z vás mají hrůzu. Hra vás žene pořád kupředu a nedovolí vám ani na okamžik zastavit. Pro někoho to může být příjemná změna, ale pro ortodoxní milovníky klasických Final Fantasy je to trochu moc lineární. S tím se pojí i samotná herní doba, která se bohužel klasickým Final Fantasy nemůže rovnat. Je však nadprůměrná.

Final Fantasy XIIIZa co lze Final Fantasy XIII rozhodně pochválit je grafika. Ta je opravdu skvostná a ve své době vyvolala nadšení. Hudba sice není z dílny mistra Nobuo Uematsu, nicméně jeho kolega Masashi Hamauzu neodvedl vůbec špatnou práci. Reakce na jeho hudbu jsou v drtivé většině pozitivní a já nemohu než souhlasit. Ten audio-kabátek hře sluší.
Nezklamaly ani postavy, které Square Enix umí a opět se mu vcelku povedly. Na některé sice do půlky hry nadáváte, ale pak si uvědomíte, že jsou vlastně super. Životy se jim drolí mezi prsty, ztrácejí naději a kupředu je ženou jen jejich často velice rozdílné motivy. Je to zkrátka poměrně netradiční partička.
Celkově lze tento díl označit za zdařilý, jen pro některé hráče prostě hodně jiný, což může být těžké překonat. Pokud si odmyslíte, co předcházelo, dokážete si tuhle hru určitě užít. A pokud máte gamepad, váš zážitek to jen znásobí. Já osobně hrál na počítači s DualShockem 4 a mohu jen doporučit.

Závěrem něco málo k příběhu...
Ocitáte se v kůži Lightning, elitní vojákyně, jež se právě nachází v transportu, který ji má deportovat spolu s dalšími lidmi na Pulse - místo plné divokých bestií, kde vládne chaos. Vláda tímhle způsobem nakládá s každým, kdo přijde do kontaktu s bytostmi známými jako fal´cie z Pulsu. Jenže Lightning má poněkud jiné plány, musí zachránit svou sestru Serah a udělá pro to cokoliv. Není ovšem sama, kdo po Serah pátrá. Osudy několika lidí, kteří se dosud neznali, mají být velice brzy spojeny nezničitelným poutem. A bude na nich, zda budou spolupracovat a přežijí, nebo bojovat jen sami za sebe a zemřou...


Čeština již byla dokončena, aktuální verzi můžete stahovat zde: Čeština pro Final Fantasy XIII


Galerie

Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII Screenshot z Final Fantasy XIII


Nejlepší betatesteři:


Sponzoři:


Speciální poděkování:

Štefan Judin Jaroslav Tomášek Albeoris
Fraxinus Jan Klvanek  
- Peter Bucani  
- Marian Plavucha